تماسرزرو

سفر ۵ روزه به تبریز

قبل از سفر به هر شهری، باید در مورد آن اطلاعات کاملی به دست آورده و برنامه‌ریزی دقیقی داشته باشید تا از زمان اقامت خود، بهترین استفاده را بکنید. شهر تبریز هم چون جاذبه‌های زیادی دارد، پس قبل از سفر به این شهر باید لیستی از جاهایی که باید ببینید و مسیر دقیق آن‌ها مشخص کنید تا بتوانید بیشترین استفاده را از سفر به تبریز داشته باشید. پس برای داشتن تجربه‌ی سفری لذت‌بخش و برنامه‌ریزی شده، قدم به قدم ما را همراهی کنید.

روز اول

در اولین روز سفر همه پرانرژی و آماده‌ی پیاده‌روی‌های طولانی هستند. برای شروع ما به شما بازار تبریز را پیشنهاد می‌کنیم. این بازار بزرگ‌ترین بازار سرپوشیده‌ی جهان و یکی از مهم‌ترین جاذبه‌های تاریخی شهر است. بازار تبریز، قلب تپنده‌ی این شهر است که داد و ستد در آن جریان دارد. اگر بخواهید از تمامی مکان‌های این بازار دیدن کنید، باید حتما ۶ ساعت به آن اختصاص دهید.

بازار امیر (بازار طلا فروشان)، بازار بلور فروشان، بازار حرمخانه، بازار شیشه‌گر خانه، بازار صادقیه، بازار عباچی، بازار فرش (بازار مظفریه)، بازار کفاشان، بازار یمنی‌دوز و راسته بازار، بازارچه‌های بازار بزرگ تبریز هستند. علاوه‌بر این‌ها می‌توانید از مساجد قدیمی بسیار زیبای داخل بازار هم دیدن کرده و به هنگام نماز، نماز خود را یکی از همین مساجد به جای آورید. شما می‌توانید ناهار را هم در یکی از بهترین رستوران‌های تبریز، یعنی رستوران قدیمی «حاج علی» واقع در بازار کفاشان (باشماخچی بازار) نوش جان کنید.


Bazaar Tabriz Aga Khan Award For Architecture 2013 Winner Mozafari Bazaar Carpet Bazaar

موقعیت بازار تبریز روی نقشه

بعد از این که از بازار تبریز دیدن کرده و سوغاتی و یادگاری هم خریدید، می‌توانید از مسجد جامع تبریز بازدید کنید. مسجد جامع در انتهای بازار و ضلع جنوبی مسجد طالبیه و بین مسجد حجت‌الاسلام و مسجد میرزا اسماعیل خاله‌اوغلی قرار دارد.

مسجد جامع تبریز

 

خانه‌ی مشروطه هم یکی از قدیمی‌ترین خانه‌های تاریخی تبریز است که تاریخ مشروطه‌ی ایران در آن رقم خورده است. این خانه در غرب بازار تبریز (تقریبا روبه‌روی مسجد جامع) قرار دارد و می‌تواند آخرین جایی باشد که در روز اول سفر خود به تبریز برای بازدید می‌روید. در این حوالی رستوران خوبی برای صرف شام وجود ندارد؛ پس می‌توانید برای شام به خیابان شریعتی (شهناز) بروید که تقریبا به راسته کوچه نزدیک است و رستوران‌های متعددی دارد و می‌توانید از میان آن‌ها یکی را انتخاب کنید.

خانه مشروطه تبریز

 

روز دوم

روز دوم را می توانید با گشتی در خیابان تربیت آغاز کنید. این خیابان یکی از قدیمی‌ترین معابر تبریز است که قدمت آن به سده‌ی چهاردهم برمی‌گردد.

خیابان تربیت تبریز

با عبور از خیابان سنگ‌فرش تربیت (که عبور و مرور ماشین در آن ممنوع است) می‌توانید به میدان ساعت رفته و از کاخ و موزه‌ی شهرداری تبریز دیدن کنید.

عمارت شهرداری تبریز

 

پس از بازدید از عمارت شهرداری، به خیابان مقصودیه بروید. خیابان مقصودیه یکی از قدیمی‌ترین خیابان‌های تبریز است که سنگ‌فرش شده و با ورود به آن با خانه‌های قدیمی بسیاری مواجه می‌شوید که رنگ و بوی گذشته‌ها و اصالت آن‌ها را دارد. از خانه‌های این خیابان می‌توان به خانه‌ی حیدرزاده، خانه‌ی استاد شهریار، خانه‌ی بهنام، خانه‌ی سلماسی و خانه‌ی نیکدل اشاره کرد.

خیابان مقصودیه تبریز

 

ارگ علیشاه یا همان ارگ تبریز، کنار مصلای این شهر واقع شده و در چند قدمی محله‌ی مقصودیه است. بازدید از این ارگ تاریخی را از دست ندهید.

ارگ علیشاه تبریز

 

برای ناهار هم می‌توانید به یکی از رستوران‌های این محل بروید. ما رستوران شهریار (حمام نوبر که حمام تاریخی است و یکی از جاذبه‌های گردشگری تبریز محسوب می‌شود) را به شما پیشنهاد می‌دهیم که در نزدیکی خیابان تربیت و روبه‌روی خیابان مقصودیه قرار دارد. پس از صرف ناهار می‌توانید به بناهای تاریخی و دیدنی خیابان ارتش جنوبی مثل خانه‌ی اردوبادی، خانه لاله‌ای، خانه‌ی ختایی و خانه‌ی علی مسیو رفته و از زیبایی این خانه‌ها لذت ببرید.

خانه اردوبادی

پس از بازدید از خانه‌های تاریخی خیابان ارتش، بازدید از موزه‌ی آذربایجان و مسجد کبود که در همان نزدیکی، در خیابان امام خمینی واقع شده‌اند، می‌تواند حسن ختامی برای روز دوم باشد. برای شام هم ما به شما رستوران جلالی، واقع در خیابان ارتش جنوبی را پیشنهاد می‌دهیم.

مسجد کبود تبریز

 

روز سوم

ما برای روز سوم پیشنهاد متفاوتی داریم. روستای کندوان یکی از روستاهای مشهور کشور است که معماری صخره‌ای دارد و یکی از سه روستای صخره‌ای جهان است. مردم این روستا در خانه‌های مخروطی و هرمی‌شکل صخره‌ها زندگی می‌کنند. فاصله‌ی این روستا تا تبریز حدود ۵۹ کیلومتر است و با ماشین می‌توانید یک ساعته به آنجا بروید. این روستا در نزدیکی اسکو قرار دارد که باید از جاده‌ی تبریز – آذرشهر بروید. این روستا علاوه بر خانه‌های عجیب، طبیعتی بسیار زیبا دارد که برای برپایی پیک‌نیک هم بسیار مناسب است. نگران ناهار و غذا هم نباشید. این روستا پر از رستوران‌های سنتی است که از شما میزبانی می‌کنند.

روستای کندوان

 

روز چهارم

ائل گلی (شاه گلی) یکی از دیدنی‌ترین جاذبه‌های تبریز و یکی از نماد‌های این شهر است. شما می‌توانید برای بازدید از عمارت و استخر ائل گلی به این مکان بیایید و از فضای سبز اطراف آن نیز دیدن کنید. ناهار را هم می‌توانید در رستوران عمارت نوش جان کنید. برای قدم زدن و بازدید از ائل گلی حداقل ۲ ساعت زمان نیاز است.

 

 

پس از آن می‌توانید از طریق اتوبان شهید کسایی و سپس ورود به بزرگراه پاسداران، در عرض ۱۵ دقیقه به لاله پارک بروید. لاله‌ پارک مرکز خرید بسیار بزرگی است که کنار آن، هتل‌های زنجیره‌ای کایای ترکیه هم شعبه دارد. در این مرکز اجناس مارک‌دار (مخصوصا اجناس کشور ترکیه) عرضه می‌شوند. نگران کودکان هم نباشید؛ در این مرکز برای کودکان شهر بازی در نظر گرفته شده است که می‌توانند آنجا به تفریح و سرگرمی بپردازند. برای شام هم به فودکورت لاله پارک بروید که انواع غذاهای سنتی و فست‌فود ارائه می‌شود. اگر بخواهید از تمامی بخش های لاله پارک دیدن کنید، باید حداقل ۴ ساعت زمان صرف کنید.

لاله پارک

لاله پارک

اما اگر توانستید از خرید دل بکنید و زودتر از لاله پارک خارج شدید، ما به شما پیشنهاد می‌کنیم که به کوه عون بن علی (کوه عینالی) هم رفته و از تله‌کابین و طبیعت زیبای آن نیز بهره‌مند شوید. این کوه در امتداد بزرگراه پاسداران قرار دارد و فاصله‌ی آن با ماشین از لاله پارک حدود ۱۵ دقیقه است.

کوه عینالی تبریز

 

روز پنجم

در روز آخر سفر خود به تبریز، به بازدید مقبره‌الشعرا بروید. بنای یادبود این مکان یکی دیگر از نمادهای شهر تبریز است. این بنا در محله‌ی سرخاب تبریز واقع شده است. بازدید از این مکان حدود یک ساعت زمان می‌برد.

مقبره الشعرا

 

آرامگاه سید حمزه هم کنار مقبره‌الشعرا واقع شده است که اهالی تبریز برای زیارت به این مکان مقدس می‌آیند. شما هم می‌توانید برای اقامه‌ی نماز ظهر به این آرامگاه رفته و زیارتی هم بکنید.

آرامگاه سید حمزه تبریز

موزه‌ی قاجار یا همان خانه‌ی امیرنظام گروسی، پشت مقبره‌الشعرا در خیابان ششگلان قرار دارد. این خانه یکی از یادگاری‌های زیبای دوران قاجار در تبریز است که بازدید از آن حداقل به ۲ ساعت زمان نیاز دارد.

موزه قاجار تبریز

 

محله‌ی سرخاب و ششگلان تبریز از دیگر محله‌های قدیمی این شهر هستند. در گوشه‌وکنار این محله‌ها می‌توانید خانه‌های قدیمی مانند خانه‌ی شربت‌اوغلی، خانه‌ی سرخه‌ای، خانه‌ی صرافلار خانه‌ی بلورچیان ببینید که هر کدام مهر تاییدی بر قدمت این مناطق است.